Texas Instruments
DescriptionIC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
PackageTube
Stock0
Price Download| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Product Status | Discontinued at Chipguest |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 4µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Input Logic Level -Low | 0.8V |
| Input Logic Level -High | 2V |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | 14-SOIC |
| Base Product Number | 74ACT08 |
|
BD37533FV-E2 | IC AUDIO TONE PROCESSOR 28SSOPB | BD37533FV-E2.pdf | |
|
BD3460FS-E2 | IC VOLUME CONTROL 24SSOP | BD3460FS-E2.pdf | |
|
SRC4192IDBG4 | IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SSOP | SRC4192IDBG4.pdf | |
|
ADAU71068Z-CS | IC AUDIO | ADAU71068Z-CS.pdf | |
|
LC75348M-TLM-E | IC ELECTRONIC VOLUME CTRL MPF30S | LC75348M-TLM-E.pdf | |
|
LC78615E-01US-H | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 64PQFP | LC78615E-01US-H.pdf | |
|
MAX4298EUB | STEREO DRIVER + MICROPHONE AMP | MAX4298EUB.pdf | |
|
STK415-120-E | 2-CHAN POWER SWITCHING AUDIO IC | STK415-120-E.pdf | |
|
NJM2761RB2-TE1 | IC VOLUME CONTROL 10TVSP | NJM2761RB2-TE1.pdf | |
|
CS8420-DSZR | IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SOIC | CS8420-DSZR.pdf | |
|
AD2429WCCPZ01 | AUDIO A2B TRANSCEIVR 1CH 32LFCSP | AD2429WCCPZ01.pdf | |
|
ZL38080LDG1 | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 64QFN | ZL38080LDG1.pdf |