Texas Instruments
DescriptionIC REG BUCK ADJ 3A TO220-5
PackageTube
Stock192
Price7.69
Download| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Product Status | - |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
|
BD37531FV-E2 | IC AUDIO TONE PROCESSOR 28SSOPB | BD37531FV-E2.pdf | |
|
STK433-760-E | 2-CH CLASS AB AUDIO POWER IC | STK433-760-E.pdf | |
|
LA8638NV-TRM-E | AUDIO SIGNAL PROCESSOR | LA8638NV-TRM-E.pdf | |
|
TPA5050RSAR | IC AUDIO SIGNAL PROCESSOR 16QFN | TPA5050RSAR.pdf | |
|
LV1115M-TLM-E-SY | SURROUND PROCESSOR ICS FOR ELECT | LV1115M-TLM-E-SY.pdf | |
|
BU9547KV-E2 | IC DECODER USB AUDIO VQFP | BU9547KV-E2.pdf | |
|
TCM320AC39IDW | CONSUMER CIRCUIT, PDSO20 | TCM320AC39IDW.pdf | |
|
TEF6894H/V3,557 | IC AUDIO TONE PROCESSOR 44PQFP | TEF6894H/V3,557.pdf | |
|
M82515-15 | ACCESS VOICE PROCESSOR | M82515-15.pdf | |
|
AK4122AVQ | IC SAMPLE RATE CONVERTER 48LQFP | AK4122AVQ.pdf | |
|
ZL38090LDG1 | IC AUDIO PROCESSOR 64QFN | ZL38090LDG1.pdf | |
|
DIR9001PW | IC AUDIO RECEIVER 28TSSOP | DIR9001PW.pdf |